Brandenburg an der Havel

Miasto położone za Berlinem, powszechnie stosowna jest również forma skrócona Brandenburg; hist. pol.Branibór lub Branibórz, hist. cz. Branibor) – miasto na prawach powiatu w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, położone nad rzeką Hawelą.

Tyle mówi nam Wikipedia.

Jest to mój drugi, wojenny list, który trafił do mnie przez aukcję, tym razem z Krakowa. I być może tam mieszkali potomkowie tego, do którego miał trafić.

Ale, pierwotnie miał trafić do Pabianic, nadany 18 października 1943 roku.

Z pod Banderburskiego nieba

Przesyła serdeczne pozdrowienia

Tobie oraz twoim rodzicom

Zawsze ta sama Czesia.

Krótko, może nawet nieco lakonicznie, ale przecież to tylko pocztówka. I wiele treści na niej się nie zawrze, choć widywałem zapisane maczkiem, jednak były przez to o wiele trudniejsze do odczytania. Może wiec lepiej, że mało, ale czytelnie. Jest w tym również drugie dno, że skoro list przyszedł, to powód musiał być prawdopodobnie taki sam, jak w przypadku setek tysięcy innych: przymusowe roboty.

Tym samym, chciałbym odnaleźć tych potomków i zapytać o Czesię, o to jak tam trafiła, czy wróciła, jak pocztówka zawędrowała z Pabianic do Krakowa, dlaczego dziś adres z niej już nie istnieje…I, jeśli by zechcieli, to oddałbym im tę pamiątkę. Bo w sumie to powinna leżeć w rodzinnej szufladzie, albumie… a nie u obcego.

Zatem zostawiam otwarte pytanie: Czy ktoś kojarzy rodzinę Stanisława Jarmakowskiego z ulicy Kamiennej w Pabianicach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *